23 kwietnia 2016, tłum. ks. Henryk Paprocki
Synaksarion Niedzieli Palmowej - Wejście Pana do Jerozolimy
O tym święcie nauczał prorok Zachariasz: „Raduj się, córo syjońska! Oto twój król przychodzi do ciebie, i jedzie na ośle, na źrebięcy oślicy”, a także Dawid o dzieciach: „Z ust dzieci i niemowląt zgotowałeś swoją chwałę”.
23 kwietnia 2016, tłum. ks. Henryk Paprocki
Synaksarion Soboty Łazarza
Dzisiaj świętujemy wskrzeszenie po czterech dniach od śmierci świętego sprawiedliwego Łazarza, przyjaciela Chrystusa. Był on z urodzenia Żydem, według wiary faryzeuszem, synem faryzeusza Szymona, jak gdzieś jest to powiedziane, rodem z Betanii.
23 kwietnia 2016, Stefan Dmitruk
Archimandryta Dionizy (Waledyński) na temat św. Łazarza [1]
„W Ewangelii wspomina się dwóch Łazarzy: jeden z przypowieści ewangelisty Łukasza o Bogaczu i Łazarzu (Łk 16, 19 – 31); drugi – to mieszkaniec Betanii, przyjaciel Chrystusa, brat Marty i Marii, którego Chrystus wskrzesił z martwych jak to opisał apostoł i ewangelista Jan Teolog (J 11, 1 – 45)” [5] – rozpoczyna swój wywód archimandryta Dionizy.
23 kwietnia 2016, tłum. Justyna Pikutin
Osądzać – znaczy rujnować swoją duszę
Prezentujemy pouczenia św. Jana Klimaka o osądzaniu. Jak ogień jest przeciwieństwem wody, tak i żałującemu niewłaściwe jest osądzanie. Jeśli zauważyłbyś kogokolwiek grzeszącego nawet tuż przed rozłączeniem duszy od ciała i w tym momencie nie osądzaj go, gdyż sąd Boży jest nieznany ludziom.
22 kwietnia 2016, Dominika Kovačević
Raduj się Betanio – arabska prawosławna pieśń na Sobotę Wskrzeszenia Łazarza
Tekst i nagrania audio arabskiej pieśni na Sobotę Łazarza, śpiewanej również przez prawosławnych innych narodowości.
21 kwietnia 2016, tłum. Anna Dyjakowska
Nie osądzajcie, abyście nie byli osądzeni (Mt 7, 1)
Osądzanie wypełnia całe nasze życie. Nie oszczędzamy imienia innych, lekkomyślnie, często nawet bez gniewu, osądzamy i oczerniamy, już prawie odruchowo. Jak jesienne liście szeleszczą, spadają i gniją, zatruwając powietrze, tak też osądzanie niszczy wszelkie poczynania, stwarza atmosferę nieufności i gniewu, niszczy nasze dusze.
20 kwietnia 2016, Dominika Kovačević
Przebaczenie razy trzy (felieton)
Refleksja na temat roli aktu przebaczenia w Wielkim Poście, Wielkim Tygodniu i Paschalną Noc.
17 kwietnia 2016, tłum. Katarzyna Ryżko
Piąta niedziela Wielkiego Postu: o świętej Marii Egipcjance
W piątą niedzielę Wielkiego Postu wspomina się świętą Marię Egipcjankę. Tego dnia, na przykładzie świętej Marii, Cerkiew w sposób szczególny uczy nas pokuty.
15 kwietnia 2016, Jarosław Charkiewicz
Sobota Akatystu
Zbliża się obchodzona przez Cerkiew w piątą sobotę Wielkiego Postu Sobota Akatystu. Święto zostało ustanowione wieleset lat temu w Konstantynopolu w podzięce za wielokrotne uchronienie stolicy cesarstwa od najazdów wrogów.
12 kwietnia 2016, tłum. Anna Dyjakowska
Środa piątego tygodnia Wielkiego Postu
W środę wieczorem w prawosławnych świątyniach odbywa się szczególne nabożeństwo, podczas którego raz do roku czyta się w całości Wielki Kanon św. Andrzeja z Krety, który słyszymy w częściach od poniedziałku do czwartku pierwszego tygodnia Wielkiego Postu i kanon św. Marii Egipcjanki.
-->