cerkiew.pl

06 sierpnia 2016, tłum. Dominika Kovačević

Boskie Przemienienie – kazanie o. Jerzego Massuha

Motywem przewodnim tego krótkiego kazania cenionego libańskiego duchownego na Przemienienie Pańskie jest Chrystus jako Światłość Wiekuista. To określenie pojawia się w wielu hymnach tego święta, w tym troparionie i kontakionie.
04 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 1 – wierni, język

Ilu wiernych ma Patriarchat Antiocheński? Jakiej są oni narodowości? Jaki język jest stosowany na nabożeństwach? Jakie są podstawowe prawosławne zwroty w tym języku? Dowiecie się, czytając ten tekst.
03 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 4 - ostatnia (XIX-XXI wiek)

Końcowa część opowieści o historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Mówi ona o ostatnich nieco ponad 200 latach, kiedy to arabskie Prawosławie doświadczało długich, ciężkich chwil, przetykanych wielkimi radościami, jakimi był powrót unitów do Cerkwi i odrodzenie arabskie.
03 sierpnia 2016, tłum. Aleksandra Pawluczuk

Posłuszeństwo

Zapraszamy do lektury kolejnego pouczenia z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", które nawołuje dziś do całkowitego oddania się Woli Bożej i powierzenia Bogu wszystkich swoich trosk.
01 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Święta Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy w tradycji arabskiej

Krótki opis arabskich tradycji związanych z postem "uspieńskim" oraz świętami Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy z racji przyjazdu patriarchy antiocheńskiego Jana na starostylne obchody Przemienienia na Świętej Górze Grabarce.
31 lipca 2016, Dominika Kovačević

Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 3. (XVI-XVIII wiek)

Trzecia część historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Ten rozdział mówi o czasach Imperium Osmańskiego; wtedy też po raz pierwszy antiocheński patriarcha odwiedził Rzeczpospolitą i Ruś. Tekst jest pisany głównie z perspektywy arabistycznej, której brakuje w polskojęzycznej literaturze na ten temat.
29 lipca 2016, Dominika Kovačević

Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 2. (VII-XIV wiek)

Druga część historii Cerkwi antiocheńskiej, której zwierzchnik wkrótce odwiedzi nasz kraj. Tekst jest pisany głównie z perspektywy arabistycznej, której brakuje w polskojęzycznej literaturze na ten temat.
27 lipca 2016, Dominika Kovačević

Historia Patriarchatu Antiocheńskiego w pigułce cz. 1. (I-VI wiek)

W związku ze zbliżającą się wizytą patriarchy antiocheńskiego Jana X w Polsce przedstawiamy zarys historii Patriarchatu Antiocheńskiego. Jest on pisany z nieco innej, brakującej w literaturze polskojęzycznej perspektywy – a mianowicie, arabistycznej. Cerkiew antiocheńska, choć w rycie ostatecznie pozostała grecką, to jednak w jej składzie etnicznym, w językach i kulturze, zachowała swoją semickość.
27 lipca 2016, tłum. Natalia Walicka

Odpowiedź na modlitwę

Prezentujemy Państwu kolejny komentarz z książki "Każdy dzień - prezent od Boga", odnoszący się do fragmentu czytanego dzisiaj listu św. Pawła do Efezjan.
26 lipca 2016, tłum. Dominika Kovačević

Nasza postawa na Liturgii – św. starzec Porfiriusz (Kawsokaliwita)

Przedstawiamy krótką relację rozmowy ze starcem Porfiriuszem (Kawsokaliwitą) – jednym z wielkich współczesnych atoskich świętych – na temat tego, czym jest Boska Liturgia; niestety, czasem zapominamy o jej esencji. A tą jest Eucharystia i otaczanie tej Tajemnicy należnym szacunkiem.
|<  <<  <  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48    >  >|
Error: Zapytanie niepoprawne
-->