cerkiew.pl

22 sierpnia 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Zmagania ze zwykłym życiem

Ludzki instynkt zmierza w kierunku życia bez wysiłku, a świecka mentalność nieustannie zapewnia nas, że tylko takie życie jest normalne.
20 sierpnia 2019, dr Stefan Dmitruk

Jurowlany: zarys historii parafii pw. św. Jerzego Zwycięzcy

Parafia pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Jurowlanach jest jedną z najstarszych jednostek Cerkwi Prawosławnej na terenie Białostocczyzny. Prawosławna świątynia w Jurowlanach powstała przed 1578 r.
20 sierpnia 2019, tłum. Justyna Pikutin

Deszcz duszy

W życiu trzeba umieć pytać, jak mówił starzec Paisjusz, nauczyć się godzić, schylać głowę, dostrajać swój umysł do umysłu ojca duchowego, do umysłu Chrystusa, Cerkwi...
19 sierpnia 2019, tłum. Michał Diemianiuk

Obłok na górze Tabor

Co roku 6 sierpnia według starego stylu (19 sierpnia według nowego), kiedy Cerkiew prawosławna świętuje Przemienienie Pańskie, nad górą Tabor pojawia się obłok.
17 sierpnia 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Uświęceni Liturgią

Za każdym razem, gdy przychodzimy na Liturgię, czujemy prawdziwy smak świętości, ponieważ kiedy uczestniczymy w Ciele i Krwi samego Boga, wszyscy, przynajmniej przez ułamek sekundy, stajemy się ŻYJĄCYMI ŚWIĘTYMI.
16 sierpnia 2019, Piotr Sterlingow

Przyjaciele Boga: Starzec Sofroniusz (Sacharow)

Sylwetki współczesnych świętych i starców, kontynuatorów tradycji Świętych Ojców.
15 sierpnia 2019, tłum. Michał Diemianiuk

Komentarz do czytań starotestamentowych (paremij) na święto Przemienienia Pańskiego

Komentarz do czytań z nabożeństwa całonocnego czuwania święta Przemienienia
14 sierpnia 2019, tłum. Gabriel Szymczak

Prawosławny koniec świata

Zbyt wielu chrześcijan boi się przyszłości i wpada w miażdżący strach przed Ostatnim Dniem. Ale zbawienie powinno wiązać się z miłością, a nie z terrorem… z zaproszeniem od Pasterza, a nie zobowiązaniem wobec tyrana.
14 sierpnia 2019, tłum. Gabriel Szymczak

O co chodzi z Królestwem Bożym?

Królestwo zostało przygotowane już „od założenia świata”. Królestwo już istnieje, można w nim teraz uczestniczyć i jeszcze nadejdzie. Czyż to nie jest niejasne? To dziwny świat eschatologii (badania „rzeczy ostatecznych”).
12 sierpnia 2019, tłum. Justyna Pikutin

Duchowa amnezja

Chrześcijanin sukcesu - to ten, kto może szybko przywrócić w sobie duchową równowagę i spokój, znów wypełnić swoje serce radością i kontynuować swoją drogę. Sukces polega na tym, żeby kierować nasze myśli ku Bogu.
|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >>  >|