Cerkiew.pl
cerkiew.pl

Aktualności

29 maja 2016, ks. Jerzy Łukaszewicz

Wielokulturowy Lublin - Chór "Woskresinnie"

Ostatni tydzień maja w Lublinie tradycyjnie należy do festiwalu poświęconego mniejszościom narodowym i religijnym pod nazwą „Wielokulturowy Lublin”. W tym roku to już dziewiąta edycja tej bogatej w różnorodność imprezy. W bieżącym roku w Lublinie z inicjatywy Centrum Kultury organizatora festiwalu zagościł w lubelskiej cerkwi katedralnej chór katedralny „Woskresinnie” z równego na Ukrainie.
29 maja 2016, Jarosław Bałło

Uroczystości w Monasterze św. Dymitra w Sakach

26 maja 2016 r. Monaster św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach przeżywał podniosłe uroczystości. W tym dniu Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski dokonał poświęcenia ołtarza i całej cerkwi po zakończeniu kapitalnego remontu. Następnie odsłużył Świętą Liturgię w asyście licznie przybyłych na tę uroczystość duchownych.
28 maja 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion V Niedzieli po Święcie Paschy - o Samarytance

Dzisiaj, w piątą niedzielę po święcie Paschy, obchodzimy pamięć Samarytanki: ponieważ Chrystus dzisiaj z wszelką oczywistością objawił siebie jako Mesjasza [...] jak w niedzielę przed tym świętem Pan dokonuje cudu w sadzawce, tak dzisiaj przy studni Jakubowej, którą sam Jakub wykopał i dał swemu synowi Józefowi.
28 maja 2016, Dominika Kovačević

Rumunia: konferencja pt. „Dogmatyczna zgodność i specyfika narodowa w malarstwie cerkiewnym”

W dniach 12-13 maja w rumuńskiej stolicy odbyła się doroczna konferencja pt. „Dogmatyczna zgodność i specyfika narodowa w malarstwie cerkiewnym”.
28 maja 2016, Ignacy Szwec

Święto parafii Św. Sofii Mądrości Bożej w Warszawie

Dnia 25 maja 2016 roku w Święto Połowy Okresu Pięćdziesiątnicy warszawska parafia pod wezwaniem Świętej Sofii Mądrości Bożej po raz pierwszy obchodziła święto parafialne.
27 maja 2016, Katarzyna Draniewicz

Pielgrzymi na rowerach

Rozmowa z pomysłodawcą i koordynatorem tegorocznej pielgrzymki rowerowej Michałem Proszczukiem.
27 maja 2016, Jarosław Grycz

Poświęcenie cerkwi w Młodowicach

W dzień niebiańskiego wspomnienia św. św. Cyryla i Metodego Biskup Gorlicki Paisjusz dokonał poświęcenia cerkwi Poczęcia Przenajświętszej Bogurodzicy przez św. Annę we wsi Młodowice należącej do Dekanatu Przemyskiego Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej.
26 maja 2016, ks. Radosław Kondraciuk

Orneckie święto parafialne

22 maja Cerkiew prawosławna świętowała przeniesienie relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Myr Licyjskich do Bari. Święty Mikołaj jest również patronem cerkwi niewielkiej parafii w Ornecie na Warmii.
26 maja 2016, Dominika Kovačević

Uruchomiono oficjalną stronę Panprawosławnego Soboru

24 maja uruchomiono oficjalną stronę internetową Panprawosławnego Soboru.
26 maja 2016, Adam Matyszczyk

Święto parafialne w Nowym Dworze

W Polsce jest kilkanaście świątyń, w których szczególnie uroczyście obchodzony jest dzień wspomnienia św. Mikołaja Cudotwórcy. Jedną z nich jest cerkiew w Nowym Dworze, dlatego tam właśnie 22 maja, od wczesnych godzin porannych, podążały rzesze wiernych, by pokłonić się ikonie świętego i prosić o wstawiennictwo na kolejny rok.
|<  <<  <  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154    >  >>  >|