cerkiew.pl

Aktualności

30 sierpnia 2016, ks. Jerzy Łukaszewicz

Święto Zaśnięcia Bogurodzicy w Zabłociu

Święto Zaśnięcia Bogurodzicy to dzień szczególnie uroczyście świętowany na terenie Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej w Zabłociu. Tegoroczna uroczystość miała charakter szczególny, gdyż uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył przedstawiciel Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola arcybiskup Hiob, tytularny biskup Telemessos, wraz z arcybiskupem Ablem, ordynariuszem diecezji lubelsko-chełmskiej.
30 sierpnia 2016, Igor Dacewicz

Jubileusz cerkwi w Werstoku

28 sierpnia w dniu święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy odbyło się poświęcenie świątyni w Werstoku, któremu przewodniczył metropolita Sawa. Uroczystość zwieńczyła przeprowadzony niedawno gruntowny remont.
27 sierpnia 2016, lektor Daniel Grygiewicz

Święto Zaśnięcia Bogurodzicy w klasztorze w Jabłecznej [VIDEO]

27 sierpnia, w przededniu święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy - ostatniego z liczby dwunastu wielkich świąt - w Męskim Stauropigialnym Monasterze św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej odsłużone zostało nabożeństwo całonocnego czuwania.
27 sierpnia 2016, O. Pielgrzym

O pielgrzymowaniu słów kilka (felieton)

Przedstawiamy Państwu refleksję jednego z Czytelników o tym, czym jest pielgrzymka, i jak ważna jest w niej – i nie tylko – rola wspólnoty.
26 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Rosja: pierwszy prawosławny kanał Youtube dla niesłyszących

W Rosji aktywowano pierwszy prawosławny kanał Youtube dla osób głuchoniemych i niedosłyszących. To kolejny krok w rozwoju duszpasterstwa dla tej grupy wiernych.
26 sierpnia 2016, Katarzyna Jaworowska

Nowy ordynariusz diecezji przemysko-gorlickiej

Zgodnie z Komunikatem Świętego Soboru Biskupów P.A.K.P. powołano biskupa Paisjusza na ordynariusza diecezji przemysko-gorlickiej.
25 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Wyświęcenie katedry w Gjirokastrze (Albania)

Cerkiew albańska w ostatnich 20 latach odradza się stopniowo; jednym z wyrazów tej odbudowy jest powstanie i wyświęcenie nowej katedry.
25 sierpnia 2016, Kinga Wieremiejuk

Ukazał się nowy numer "Listu informacyjnego"

Zachęcamy do lektury najnowszego wydania "Listu informacyjnego" - pisma Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. W numerze można przeczytać m.in. o świętach: Przemienienia Pańskiego i Zaśnięcia Bogurodzicy w tradycji arabskiej, a także o historii św. Góry Grabarki.
24 sierpnia 2016, tłum. Anna Nazaruk

Jedność małżeńska

Przedstawiamy esej metropolity Góry Liban Jerzego (Khodra) mówiący o jedności mężczyzny i kobiety w małżeństwie, a także o boskim pochodzeniu związku dwojga osób i jego nieprzemijalności.
24 sierpnia 2016, protodiakon Wiaczesław Perek i diakon Jan Tichoniuk

Patriarcha Antiochii i całego Wschodu Jan X w Białymstoku

W dniach 20 – 22 sierpnia z wizytą w diecezji białostocko – gdańskiej przebywał Jego Świątobliwość Patriarcha Antiochii i całego Wschodu Jan X. Jego Świątobliwości towarzyszyli: JE Metropolita Wysp Brytyjskich i Irlandii Silouan, JE Biskup Kosta – przełożony Stauropigialnego Monasteru św. Eliasza, Archimandryta Parfeniusz Allati oraz protodiakoni Józef Shattahi i Jerzy Yaacoub. Ponadto Patriarsze towarzyszyli dziennikarze Lea Adel i Husam Alibi.
|<  <<  <  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266    >  >>  >|