cerkiew.pl

Aktualności

20 października 2016, Dominika Kovačević

Wizyta patriarchy serbskiego w Anglii

W dniach 12-18 października patriarcha serbski Ireneusz przebywał z wizytą w Anglii na zaproszenie prymata Kościoła anglikańskiego z okazji setnej rocznicy podróży św. biskupa Mikołaja Velimirovića do tego kraju.
20 października 2016, Adam Matyszczyk

Rozpoczęły się prace przy budowie cerkwi w Augustowie

12 października 2016 r. rozpoczęły się prace przy budowie cerkwi w Augustowie. Na placu przy ul. Mazurskiej symbolicznie wbito w ziemię pierwszy szpadel, w ślad za krótym ruszył poważniejszy sprzęt w postaci koparek.
20 października 2016, Katarzyna Jaworowska

Ordynariat: ruch służbowy

Prezentujemy Dekrety i Decyzje Kanoniczne Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Biskupa Jerzego (Pańkowskiego), Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego dotyczące ruchu służbowego w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego.
20 października 2016, Dominika Kovačević

Patriarcha aleksandryjski w Tanzanii

W dniach 7-14 października grecki patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Teodor II udał się z kanoniczną wizytą do metropolii Mwanzy – stolicy Tanzanii.
20 października 2016, ks. Tomasz Rubczewski

Święto Opieki Matki Bożej w Radomiu

W dniach 13-14 października w radomskiej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy uroczyście obchodzono święto Opieki Matki Bożej. W tym roku o wyjątkowym charakterze święta zadecydowało przybycie ze Świętej Góry Athos ikony Matki Bożej Wsiecarycy (Pantanassy) napisanej w Kielii Burazery przez tamtejszych mnichów. Na szczególny charakter tego święta wpłynął także przyjazd Jego Ekscelencji Arcybiskupa Szymona.
20 października 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Świętego Apostoła Jana na Bacieczkach

9 października w dniu święta św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w cerkwi pw. św. Jana Teologa w Białymstoku
19 października 2016, Katarzyna Jaworowska

Nowy odcinek "Małych i dużych podróży po cerkiewnej kulturze"

Dlaczego duchownymi mogą być tylko mężczyźni? Po co cerkwie ozdabia się freskami? Jaka jest symbolika kopuł na cerkwi? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z nowego odcinka "Małych i dużych podróży po cerkiewnej kulturze". Tym razem tematem jest architektura.
19 października 2016, o. Marek Ławreszuk

Nowość wydawnicza: „Specyfika polskiej terminologii prawosławnej"

Nakładem Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku ukazała się książka „Specyfika polskiej terminologii prawosławnej. Koncepcja normatywizacji pisowni”. Opracowanie to stanowi próbę ujednolicenia terminologii prawosławnej w języku polskim.
19 października 2016, tłum. Justyna Pikutin

Boże obietnice

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", który odnosi się do problemu niedoskonałości naszej wiary.
18 października 2016, Fundacja Dialog Narodów

Cerkwie Podlasia i Lubelszczyzny na Targach Dziedzictwo 2016

Przedstawiciel Biura ds. Projektów Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz Prezes Fundacji Dialog Narodów Grzegorz Szwed uczestniczył w 4. Targach Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO 2016. To nie było pierwsze zaproszenie, jakie skierowane zostało do instytucji zajmujących się szeroko zakrojoną renowacją zabytkowych cerkwi.
|<  <<  <  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251    >  >>  >|