cerkiew.pl

Aktualności

11 października 2016, Marta Opolska

W intencji uczących i nauczanych

W dniu 9 października 2016 r. w kaplicy akademickiej świętych Cyryla i Metodego przy ulicy św. Cyryla i Metodego 4, studenci warszawskich uczelni mieli okazję uczestniczyć w duchowym przygotowaniu przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. W tym dniu obchodziliśmy pamięć świętego apostoła i ewangelisty Jana Teologa.
10 października 2016, tłum. Dominika Kovačević

„Tam gdzie Serb, tam i Slava” – co to jest serbska tradycja Slavy?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów serbskiej tradycji prawosławnej jest tzw. Slava. To święto patrona rodziny, dziedziczonego po linii męskiej od ponad tysiąca lat. Pierwsza część artykułu to teologiczno-historyczne objaśnienie tej tradycji, druga zaś mówi o tym, jak ona wygląda dzisiaj.
10 października 2016, ks. protodiakon Marek Waszczuk

Święto parafialne w Terespolu

Tradycyjnie od stuleci święto św. ew. ap. Jana Teologa uroczyście obchodzone jest w Terespolu. Tegoroczna uroczystość z racji przypadającego w niedzielę święta zgromadziła znaczną liczbę modlących się. Warto zaznaczyć, że na terespolskie święto przybyła bardzo liczna grupa pielgrzymów z pobliskiego Brześcia na Białorusi.
10 października 2016, Helena Kwiatkowska

Inauguracja roku akademickiego 2016/17 ChAT

W czwartek 6 października 2016 r. w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2016/2017.
09 października 2016, tłum. Anna Kindziuk

Ascetyzm wschodni i buddyzm versus chrześcijaństwo prawosławne

Przedstawiamy Państwu tekst porównujący w skrócie ascezę wschodnio-azjatycką i prawosławną. Na Zachodzie buddyzm i inne wschodnie religie są modne już od dekad, w Polsce zyskują one na popularności. Niektórzy widzą podobieństwo wschodniego chrześcijaństwa i buddyzmu. Autor w swoim tekście stara się ukazać, że zarówno te dwie drogi, jak i ich cele, są zupełnie różne.
09 października 2016, Aleksy Mularczyk

Spektakl „Popiół i Pamięć. 1946”

Białostockie koło Bractwa św.św. Cyryla i Metodego nawiązało współpracę z fundacją Teatr Czrevo. W ramach wspólnych działań podjęto akcję informacyjną związaną z Festiwalem ODE przygotowanym przez tę fundację. W szczególności promowanybył spektakl pt. „Popieł i Pamiać. 1946”, który odbył się w dniach 29 i 30 września 2016 roku w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.
09 października 2016, Dominika Kovačević

VII Zgromadzenie Kanonicznych Prawosławnych Biskupów USA

Czterdziestu jeden amerykańskich hierarchów zebrało się w dniach 4-6 października w Detroit, by wspólnie przedyskutować działania i problemy dotyczące wszystkich prawosławnych wiernych głównie w USA, choć i na całym świecie.
09 października 2016, tłum. Anna Dyjakowska

Poznajcie Pana

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga": Gdy wzywamy Pana w naszej niemocy, czy jesteśmy gotowi Go poznać pod jakimkolwiek obliczem by się nam nie objawił? Modlimy się, nie dając Mu możliwości takiej odpowiedzi na nasze modlitwy, jakiej sobie życzy.
09 października 2016, J. Wołkowycka, A. Kolinko

Dzieci z Przedszkola Nr 3 w białowieskiej pasiece u o. Sergiusza Korcha

26 września dzieci z grupy „Żubrów” z Przedszkola nr 3 w Hajnówce miały wyjątkową wycieczkę do pasieki. Wyjątkową ponieważ prowadzi ją proboszcz parafii w Białowieży – o. Sergiusz Korch.
07 października 2016, tłum. Anna Nazaruk

Służąc najmniejszym z braci – dzieło misyjne „Prawosławnej Afryki”

Przedstawiamy wywiad przeprowadzony 5 lipca br. przez Jessego Dominicka, Amerykanina mieszkającego obecnie w Moskwie z o. Sylwanem (Brownem) nt. stworzenia i pracy przy projekcie „Prawosławna Afryka”, problemach i wyzwaniach, przed którymi stają misje i niosący pomoc misjonarze, a także o wcielaniu w życie słów z Ewangelii Św. Mateusza (Mt. 25).
|<  <<  <  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241    >  >>  >|