cerkiew.pl

Aktualności

17 października 2016, ks. Krzysztof Wojcieszuk

Uroczystości ku czci Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim

Święto Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim skupiło mnóstwo wiernych z miasta i okolic w cerkwi pw. Opieki Matki Bożej. Jak co roku uroczystości rozpoczęły się w przeddzień, 13 października całonocnym czuwaniem. Na nabożeństwo zgromadziło się ponad 20 duchownych na czele z dziekanem ks. mitratem Leoncjuszem Tofilukiem.
17 października 2016, ks. Waldemar Piotrowski

Święto Opieki Matki Bożej w Białowieży

14 października Cerkiew prawosławna uroczyście obchodzi święto Opieki Matki Bożej. Jest to drugie wyjątkowo uroczyście obchodzone święto w parafii prawosławnej w Białowieży
17 października 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Nabożeństwo dziękczynne z okazji święta Edukacji Narodowej

12 października JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, odprawił w Katedrze pw. św. Mikołaja w Białymstoku nabożeństwo dziękczynne – molebien. Nabożeństwo sprawowane było z okazji obchodzonego 14 października święta Edukacji Narodowej.
17 października 2016, o. Marek Ławreszuk

Oświęcenie nowych pomieszczeń Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku

10 października br. Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański oświęcił nowe pomieszczenia administracyjno-dydaktyczne Katedry Teologii Prawosławnej. Od początku nowego roku akademickiego siedziba katedry mieści się przy ulicy Ludwika Zamenhofa 15, w tzw. "kamienicy profesorskiej".
17 października 2016, Urszula Glińska

Projekt Diecezji Lubelsko-Chełmskiej na prestiżowej wystawie w Łazienkach Królewskich

Podczas konferencji podsumowującej zakres dofinansowań udzielonych w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz funduszy norweskich w latach 2009--2014, jedną z zaprezentowanych inicjatyw był projekt „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi”. W jego ramach Diecezja Lubelsko-Chełmska dokonała renowacji siedmiu zabytkowych cerkwi Podlasia i Lubelszczyzny.
17 października 2016, Adam Matyszczyk

Uroczystości święta "Pokrowy" w Nowym Dworze

Święto Opieki Matki Bożej na Sokólszczyźnie szczególnie uroczyście obchodzone jest w Nowym Dworze, gdzie rokrocznie 14 października zjeżdżają wierni z najodleglejszych stron województwa. Tak też było w tym roku.
16 października 2016, Dominika Kovačević

Cypr: konferencja nt. wolności wyznania prawosławnych chrześcijan na świecie

Stolica Cypru – Nikozja – w dniach 8-10 października gościła międzynarodową konferencję nt. wolności wyznania prawosławnych chrześcijan na świecie. Wzięli w niej udział przedstawiciele ośmiu Cerkwi lokalnych.
16 października 2016, tłum. Anna Kindziuk

Odkrywając święty czas

Przedstawiamy Państwu refleksję amerykańskiej prawosławnej dziennikarki Melindy Johnson na temat czasu w cerkwi. To rozmyślanie nad tym, czym jest przebywanie w świątyni, zwłaszcza na nabożeństwie.
15 października 2016, ks. Mirosław Kochan

Święto Opieki Matki Bożej w Sławatyczach

Tradycyjnie w święto Opieki Matki Bożej urocza architektonicznie sławatycka cerkiew obchodzi swoje święto parafialne. Z racji dobiegającego końca remontu tego obiektu sakralnego tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter.
15 października 2016, ks. prot. Tomasz Łotysz

Kobylany – Opieki Matki Bożej w odnowionej cerkwi

Tegoroczne święto Opieki Matki Bożej w Kobylanach miało szczególny charakter. Przez ostatnie trzy lata trwał remont tej unikalnej świątyni w ramach projektu „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi” wspartego finansowo z funduszy EOG Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz środków krajowych. Zawdzięczając tym działaniom, kobylańska cerkiew odzyskała swój pierwotny wygląd jako okazała bryła architektury cerkiewnej.
|<  <<  <  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239    >  >>  >|