cerkiew.pl

Aktualności

20 października 2016, Adam Matyszczyk

Rozpoczęły się prace przy budowie cerkwi w Augustowie

12 października 2016 r. rozpoczęły się prace przy budowie cerkwi w Augustowie. Na placu przy ul. Mazurskiej symbolicznie wbito w ziemię pierwszy szpadel, w ślad za krótym ruszył poważniejszy sprzęt w postaci koparek.
20 października 2016, Katarzyna Jaworowska

Ordynariat: ruch służbowy

Prezentujemy Dekrety i Decyzje Kanoniczne Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Biskupa Jerzego (Pańkowskiego), Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego dotyczące ruchu służbowego w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego.
20 października 2016, Dominika Kovačević

Patriarcha aleksandryjski w Tanzanii

W dniach 7-14 października grecki patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Teodor II udał się z kanoniczną wizytą do metropolii Mwanzy – stolicy Tanzanii.
20 października 2016, ks. Tomasz Rubczewski

Święto Opieki Matki Bożej w Radomiu

W dniach 13-14 października w radomskiej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy uroczyście obchodzono święto Opieki Matki Bożej. W tym roku o wyjątkowym charakterze święta zadecydowało przybycie ze Świętej Góry Athos ikony Matki Bożej Wsiecarycy (Pantanassy) napisanej w Kielii Burazery przez tamtejszych mnichów. Na szczególny charakter tego święta wpłynął także przyjazd Jego Ekscelencji Arcybiskupa Szymona.
20 października 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Świętego Apostoła Jana na Bacieczkach

9 października w dniu święta św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w cerkwi pw. św. Jana Teologa w Białymstoku
19 października 2016, Katarzyna Jaworowska

Nowy odcinek "Małych i dużych podróży po cerkiewnej kulturze"

Dlaczego duchownymi mogą być tylko mężczyźni? Po co cerkwie ozdabia się freskami? Jaka jest symbolika kopuł na cerkwi? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z nowego odcinka "Małych i dużych podróży po cerkiewnej kulturze". Tym razem tematem jest architektura.
19 października 2016, o. Marek Ławreszuk

Nowość wydawnicza: „Specyfika polskiej terminologii prawosławnej"

Nakładem Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku ukazała się książka „Specyfika polskiej terminologii prawosławnej. Koncepcja normatywizacji pisowni”. Opracowanie to stanowi próbę ujednolicenia terminologii prawosławnej w języku polskim.
19 października 2016, tłum. Justyna Pikutin

Boże obietnice

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", który odnosi się do problemu niedoskonałości naszej wiary.
18 października 2016, Fundacja Dialog Narodów

Cerkwie Podlasia i Lubelszczyzny na Targach Dziedzictwo 2016

Przedstawiciel Biura ds. Projektów Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz Prezes Fundacji Dialog Narodów Grzegorz Szwed uczestniczył w 4. Targach Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO 2016. To nie było pierwsze zaproszenie, jakie skierowane zostało do instytucji zajmujących się szeroko zakrojoną renowacją zabytkowych cerkwi.
18 października 2016, Kamil Tyburski

Podsumowano kolejną edycję programu "Ikonografia"

11 października br. nastąpiło podsumowanie kolejnej edycji programu "Ikonografia". Jest to jeden ze sztandarowych projektów realizowanych od 2012 r. w Areszcie Śledczym w Białymstoku. Ikony powstałe w ramach projektu poświęcił arcybiskup Jakub.
|<  <<  <  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237    >  >>  >|