cerkiew.pl

Aktualności

05 grudnia 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Święcenia kapłańskie diakona Dawida Bartoszuka

W dniu święta Wprowadzenia do świątyni Bogurodzicy, 4 grudnia br., JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w Katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Podczas nabożeństwa arcybiskup udzielił święceń kapłańskich diakonowi Dawidowi Bartoszukowi.
05 grudnia 2016, o. Marek Ławreszuk

Ukazał się kolejny tom czasopisma naukowego "Elpis"

Elpis to czasopismo teologiczne Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. W najnowszym numerze znajduje się 26 artykułów naukowych, m. in. o Roli Ducha Świętego w przebóstwieniu człowieka czy Wpływie duchowości Pustelni Optyńskiej na twórczość rosyjskich filozofów i pisarzy XIX wieku.
04 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Nowa cerkiew w Al-Buqi’a (Palestyna)

26 listopada patriarcha Teofil III konsekrował nową cerkiew w Palestynie. Będzie nowa miejsce modlitwy dla lokalnej arabskiej wspólnoty prawosławnej.
02 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Bułgaria: 1100-lecie śmierci św. Klemensa Ochrydzkiego

Święty Klemens Ochrydzki to jeden z największych świętych dla Macedończyków i Bułgarów. Ci pierwsi jubileusz 1100-lecia śmierci świętego obchodzili na początku października, zaś drudzy w ostatnich dniach listopada.
02 grudnia 2016, Marcin Abijski

Pożar w Skicie św. św. Antoniego i Teodozjusza w Odrynkach

1 grudnia 2016 r., w nieznanych okolicznościach, w cerkwi Opieki Matki Bożej w Skicie św. św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach wybuchł pożar. W krótkim czasie strawił on wnętrze świątyni niszcząc wyposażenie, rzeźbiony wystrój, ikony, szaty liturgiczne i część utensyliów.
01 grudnia 2016, Katarzyna Jaworowska

Pożar plebanii w Ługach

W nocy z 30 listopada na 1 grudnia spłonął dom parafialny przy cerkwi prawosławnej w Ługach (gmina Dobiegniew).
01 grudnia 2016, Katarzyna Jaworowska

W podróż po Podlasiu z Bogurodzicą

W listopadzie br. miała miejsce premiera filmu „Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon”. Rozmawiamy z Piotrem Łozowikiem – pomysłodawcą i głównym wykonawcą projektu.
01 grudnia 2016, Grzegorz Kozioł

Koncert Pieśni Religijnej – Modlitwa za Syrię

W sobotę 26 listopada w cerkwi pw. św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie odbył się Koncert Pieśni Religijnej – Modlitwa za Syrię. Była to inauguracja cyklu spotkań, organizowanych przez Stowarzyszenie „Wierni Tradycji Pokoleń”. Motywem przewodnim tego wydarzenia była modlitwa w intencji pokoju w Syrii.
01 grudnia 2016, ks. Julian Felenczak

Wybory Zarządu BMP diecezji przemysko-gorlickiej

Z błogosławieństwa Ordynariusza Prawosławnej Diecezji Przemysko-Gorlickiej, Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Biskupa Paisjusza w Sanoku 19 listopada br. odbyło się Walne Zebranie Bractwa Młodzieży Prawosławnej tej diecezji oraz wybory nowego Zarządu BMP i opiekuna duchowego młodzieży.
30 listopada 2016, Jannie Veer

Krakowskie bractwo zaprezentowało parafianom spektakl "Jedność w różnorodności"

Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Krakowie zaprezentowało krakowskim parafianom przedstawienie "Jedność w różnorodności". Spektakl swoją premierę miał 27 listopada br. w piwnicach budynku parafii pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie.
|<  <<  <  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232    >  >>  >|