cerkiew.pl

Aktualności

01 czerwca 2016, tłum. Katarzyna Ryżko

Jesień i wiosna

Część 6. czytań pt. "Każdy dzień - prezent od Boga": Przyroda wiele nas uczy. Jest wiecznie otwartą przed nami księgą, dostępną dla każdego, kto chce z niej czerpać. Wiosną wszystko budzi się do życia, dając nam radość – oczy dosłownie odpoczywają patrząc na piękne pejzaże, łagodniejemy dzięki życiodajnym promieniom słońca. Czy w tym momencie, w nas samych, w naszych uczuciach, nie powinno obudzić się z nową siłą wszystko co dobre?
01 czerwca 2016, ks. Jerzy Łukaszewicz

Arcybiskup Abel z wizytą u seniora arcybiskupa Bolesława Pylaka w 50. rocznicę sakry biskupiej

W niedzielę 29 maja br. arcybiskup Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej w asyście przedstawiciela Kościoła rzymskokatolickiego, arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego odwiedził arcybiskupa seniora rzymskokatolickiej archidiecezji lubelskiej, Bolesława Pylaka. Okazją do tego była 50. rocznica świeceń biskupich arcybiskupa seniora.
01 czerwca 2016, Aleksy Mularczyk

Bractwo św. św. Cyryla i Metodego z wizytą w Topilcu

Dzień pamięci św. św. Cyryla i Metodego (24 maja) to dzień wyjątkowy dla Bractwa, którego patronem są świeci bracia. Aby uczcić w wyjątkowy sposób pamięć swoich patronów 22 maja białostockie koło bractwa św. św. Cyryla i Metodego odwiedziło parafię w Topilcu. Wizyta ta zeszła się w czasie z obchodami przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari.
31 maja 2016, ks. Marcin Chyl

Sandomierz: koncert chóru Woskresinnia

Do Sandomierza zawitał chór „Woskresinnia” Katedralnej Parafii Prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Równem (Ukraina). 28 maja br. mieszkańcy Królewskiego Miasta po raz kolejny mogli zachwycić się pięknem muzyki cerkiewnej.
30 maja 2016, Jakub Moczarski

Utworzenie Prawosławnej Szkoły Teologicznej na Phukecie (Tajlandia)

Na tajlandzkiej wyspie Phuket zostały ukończone prace związane z utworzeniem Prawosławnej Szkoły Teologicznej oraz cerkwi akademickiej pod wezwaniem św. Innocentego metropolity Moskiewskiego (swiatitiela Innokientija mitropolita Moskowskogo) . Informację podała oficjalna strona internetowa Cerkwi Prawosławnej w Tajlandii należącej do Patriarchatu Moskiewskiego. Nowe centrum teologiczno-edukacyjne zostało zbudowane z myślą o prawosławnych studentach z regionów Azji Południowo-Wschodniej.
30 maja 2016, Katarzyna Jaworowska

Ksiądz Własysław Kaniuk nagrodzony za opiekę nad cerkwią w Hańczowej

Po raz kolejny przyznano Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego dedykowane tym, którzy ratują drewniane zabytki regionu. Tegorocznym laureatem został ks. Władysław Kaniuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Opieki Matki Boskiej w Hańczowej.
30 maja 2016, Adam Matyszczyk

Modlitwa w intencji strażaków w sokólskiej cerkwi

Molebnem w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce rozpoczęły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka 2016 r. Nabożeństwu przewodniczył bp supraski Grzegorz w asyście licznie przybyłego duchowieństwa.
29 maja 2016, ks. Jerzy Łukaszewicz

Wielokulturowy Lublin - Chór "Woskresinnie"

Ostatni tydzień maja w Lublinie tradycyjnie należy do festiwalu poświęconego mniejszościom narodowym i religijnym pod nazwą „Wielokulturowy Lublin”. W tym roku to już dziewiąta edycja tej bogatej w różnorodność imprezy. W bieżącym roku w Lublinie z inicjatywy Centrum Kultury organizatora festiwalu zagościł w lubelskiej cerkwi katedralnej chór katedralny „Woskresinnie” z równego na Ukrainie.
29 maja 2016, Jarosław Bałło

Uroczystości w Monasterze św. Dymitra w Sakach

26 maja 2016 r. Monaster św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach przeżywał podniosłe uroczystości. W tym dniu Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski dokonał poświęcenia ołtarza i całej cerkwi po zakończeniu kapitalnego remontu. Następnie odsłużył Świętą Liturgię w asyście licznie przybyłych na tę uroczystość duchownych.
28 maja 2016, ks. Henryk Paprocki

Synaksarion V Niedzieli po Święcie Paschy - o Samarytance

Dzisiaj, w piątą niedzielę po święcie Paschy, obchodzimy pamięć Samarytanki: ponieważ Chrystus dzisiaj z wszelką oczywistością objawił siebie jako Mesjasza [...] jak w niedzielę przed tym świętem Pan dokonuje cudu w sadzawce, tak dzisiaj przy studni Jakubowej, którą sam Jakub wykopał i dał swemu synowi Józefowi.
|<  <<  <  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198    >  >>  >|