cerkiew.pl

Aktualności

03 czerwca 2016, Dominika Kovačević

Wizyta patriarchy jerozolimskiego na Węgrzech

W dniach 23-26 maja odbyła się wizyta patriarchy jerozolimskiego Teofila III na Węgrzech na zaproszenie władz tego kraju, by prawosławny hierarcha niósł tamtejszemu narodowi radosną wieść Zmartwychwstania z miejsca, w którym się ono wydarzyło.
03 czerwca 2016, Katarzyna Jaworowska

70. rocznica tragicznych wydarzeń z 1946 r.

W bieżącym roku mija 70. rocznica tragicznych wydarzeń z 1946 roku, kiedy za wiarę zginęły wielu wiernych Cerkwi prawosławnej, w tym mieszkańców wsi Końcowizna, Popówka, Potoka, Rajsk, Sypnie, Szpaki, Wólka Wygonowska, Zanie, Zaleszany. W niedzielę 5 czerwca w cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku odbędą się nabożeństwa upamiętniające te wydarzenia.
03 czerwca 2016, Anna Demczuk

Studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie

Rozpoczyna się rekrutacja na studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
03 czerwca 2016, ks. Marcin Chyl

Uroczystości ku czci św. Cyryla i Metodego w Sandomierzu

Główne uroczystości miały miejsce w piątą niedzielę po Wielkanocy, 29 maja w sandomierskiej cerkwi. Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup Abel.
02 czerwca 2016, Dominika Kovačević

Rosja: specjalne ikony dla niewidomych

Rosyjski projekt "Zobaczyć ikonę" umożliwia niewidomym odkryć nieznaną im dotychczas część prawosławnego dziedzictwa duchowego.
02 czerwca 2016, ks. Jerzy Kulik

Poświęcenie cerkwi w Zbuczu

29 maja 2016 metropolita Sawa dokonał poświęcenia cerkwi świętych Męczenników Chełmskich i Podlaskich w Zbuczu.
02 czerwca 2016, ks. Andrzej Baczyński

Jubileusz nauczania religii prawosławnej w szkołach

W dniu 28 maja 2016 r. w Monasterze św. św. Marty i Marii na św. Górze Grabarce miały miejsce diecezjalne uroczystości z okazji jubileuszu XXV-lecia nauczania religii prawosławnej w szkołach. Jubileuszowemu spotkaniu przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski.
02 czerwca 2016, Łukasz Łoś

Uroczystości pogrzebowe kozaków na cmentarzu prawosławnym w Lublinie

Z inicjatywy Związku Kozaków w Polsce, którego to atamanem jest związany z katedrą Przemienienia Pańskiego w Lublinie Marek Wasilenko, dokonano ekshumacji szczątków kozackich kości spoczywających na prywatnym podwórzu w Peresołowicach k. Hrubieszowa. Ekshumowano szczątki Dońskich Kozaków poległych w walce z bolszewikami w czasie wojny w 1920 roku.
01 czerwca 2016, Dominika Kovačević

Bułgarska Cerkiew wycofuje się z Panprawosławnego Soboru

1 czerwca Święty Synod Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej postanowił o wycofaniu się tego Kościoła lokalnego z udziału w Panprawosławnym Soborze zaplanowanym na czas od 16 do 26 czerwca br. na Krecie. Przyczyny Synod opisał w sześciu punktach.
01 czerwca 2016, tłum. Katarzyna Ryżko

Jesień i wiosna

Część 6. czytań pt. "Każdy dzień - prezent od Boga": Przyroda wiele nas uczy. Jest wiecznie otwartą przed nami księgą, dostępną dla każdego, kto chce z niej czerpać. Wiosną wszystko budzi się do życia, dając nam radość – oczy dosłownie odpoczywają patrząc na piękne pejzaże, łagodniejemy dzięki życiodajnym promieniom słońca. Czy w tym momencie, w nas samych, w naszych uczuciach, nie powinno obudzić się z nową siłą wszystko co dobre?
|<  <<  <  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197    >  >>  >|