cerkiew.pl

Aktualności

09 sierpnia 2016, Dawid Opolski

Świętej Anny w Boratyńcu Ruskim

Pamięć św. Anny, Matki Bogurodzicy, szczególnie jest czczona przez parafię w Boratyńcu Ruskim. 7 sierpnia do cerkwi św. Anny przybyli wierni z tej parafii jak i z okolicznych miejscowości.
09 sierpnia 2016, Adrian Kazimiruk

Rusza rekrutacja do projektu "Dziedzictwo prawosławia – młodzież w działaniu na rzecz parafii"

Stowarzyszenie OrthNet rozpoczyna nowy projekt: Dziedzictwo prawosławia – młodzież w działaniu na rzecz parafii. W jego ramach wolontariusze pod okiem ekspertów przeprowadzą digitalizację pięciu obiektów sakralnych w diecezji lubelsko-chełmskiej.
09 sierpnia 2016, Adam Matyszczyk

Wspomnienie św. Anny w Kruszynianach

W mijający weekend Kruszyniany były jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości w powiecie sokólskim. Okazją do tego było wielkie święto mieszkającej tam prawosławnej społeczności. W niedzielę cerkiew wspominała św. Annę, patronkę miejscowej świątyni.
08 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 3 – Liban

Ilu prawosławnych mieszka w Libanie? Jaką rolę pełnią oni w życiu politycznym i społecznym tego kraju? Jak jest zorganizowana Cerkiew w tym państwie?
08 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Zmarł archimandryta Jeremiasz – najstarszy ihumen na Atosie

Czwartego sierpnia, w wieku 101 lat zmarł przełożony royjskiego monasteru św. Pantelejmona na Atosie - schiarchimandryta Jeremiasz (Alehin). Był najstarszym ihumenem na Świętej Górze.
08 sierpnia 2016, ks. Marek Waszczuk

Zaśnięcie Świętej Anny w Międzylesiu

Międzyleś na mapie administracyjnej Cerkwi prawosławnej w Polsce jest wyjątkową wspólnotą parafialną, gdyż historia minionego stulecia szczególnie doświadczyła tę wieś. Podczas akcji burzenia świątyń prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu w 1938 roku w Międzylesiu również została zburzona drewniana cerkiew. Na pamiątkę tego barbarzyńskiego wydarzenia na miejscu ołtarza rozebranej cerkwi usytuowany jest pamiątkowy krzyż.
08 sierpnia 2016, Marta Moroz, Maria Nazaruk

Polonijna młodzież odwiedziła Warszawę

W czwartek,4 sierpnia obozowicze pojechali do Warszawy na zaproszenie jego Eminencji Metropolity Sawy. Mieli okazje uczestniczyć w nabożeństwie z okazji parafialnego święta tamtejszego Soboru jak i osobiście poznać zwierzchnika polskiej Cerkwi.
08 sierpnia 2016, Michał Przyjałkowski-Hryniewiecki

Święto Katedry Metropolitalnej

Dnia 4 sierpnia Cerkiew prawosławna czci pamięć św. Równej Apostołom Marii Magdaleny. Jest to ważny dzień dla warszawskiej społeczności prawosławnej, bowiem św. Maria Magdalena jest Patronką katedry metropolitalnej.
07 sierpnia 2016, ks. prot. Jerzy Łukaszewicz

Święto parafialne katedry Przemienienia Pańskiego w Lublinie

6 sierpnia, wg kalendarza gregoriańskiego, w lubelskiej cerkwi katedralnej tradycyjnie obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego. Tegoroczną uroczystość zaszczycił swoją obecnością hierarcha Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji władyka Izajasz z Szumperku, który asystował arcybiskupowi Ablowi w uroczystym całonocnym czuwaniu w przeddzień święta oraz podczas Boskiej Liturgii.
06 sierpnia 2016, Dominika Kovačević

Patriarchat Antiocheński dzisiaj cz. 2 – organizacje; diecezje poza Syrią i Libanem

Jakie są charakterystyczne organizacje w Patriarchacie Antiocheńskim? Jakie strony internetowe? Ile diecezji ma patriarchat poza Syrią i Libanem i w jakich miejscach?
|<  <<  <  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139    >  >>  >|