cerkiew.pl

Aktualności

15 grudnia 2016, Natalia Walicka

Rozpoczynamy cykl artykułów pt. "Cerkiew prawosławna - Cerkiew eucharystyczna"

Zapraszamy do lektury cyklu artykułów o szeroko pojętej tematyce eucharystycznej. Pojawiające się raz w miesiącu artykuły będą przemyśleniami rożnych osób – zarówno wiernych, jak i duchownych – na temat roli Eucharystii w naszym Kościele oraz podejmowane będą zagadnienia związane z tą tematyką oraz problemy, z jakimi borykają się wierni. Zapraszamy do lektury pierwszego felietonu z cyklu autorstwa Dominiki Kovačević.
15 grudnia 2016, Dionizy Rzepeckij

Oficjalna wizyta Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w parafii prawosławnej w Sandomierzu

13 grudnia bieżącego roku, w dniu pamięci św. Apostoła Andrzeja pierwszego z powołanych, Parafię Prawosławną w Sandomierzu z oficjalną wizytą odwiedził Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, pan Adam Jarubas.
14 grudnia 2016, Anna Nimierowicz

Zakończyło się jubileuszowe Walne Zgromadzenie BMP w Polsce

​Z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy 10 grudnia 2016 r. w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie odbyło się XXXV Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Miało ono charakter sprawozdawczy.
13 grudnia 2016, Katarzyna Rabczuk

Konkurs „Św. Atanazy Brzeski. 420. rocznica tragicznej unii brzeskiej” rozstrzygnięty

Dnia 5 grudnia br. w Podlaskim Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego pt. Św. Atanazy Brzeski. 420. rocznica tragicznej unii brzeskiej, zorganizowanego przez BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.
13 grudnia 2016, Katarzyna Koev

Puławy: otwarcie wystawy pt. Cerkwie Polski Wschodniej

8 grudnia w Galerii Inter Libros przy Bibliotece Miejskiej w Puławach miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej przedstawiającej świątynie prawosławne wschodniej Polski.
12 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Kair: 24 osoby zginęły w ataku na cerkiew

Jedenastego grudnia w cerkwi św. Piotra w egipskiej stolicy wysadził się zamachowiec-samobójca, zabijając 24 osoby i raniąc 49.
12 grudnia 2016, ks. Jan Wołkowycki

Hajnówka: I etap Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski odbywa się ogólnopolska Olimpiada Prawosławnej Wiedzy Religijnej. W tym roku to już siedemnasta edycja. Temat tegorocznej olimpiady to„Ikona – historia, teologia i sztuka”.
10 grudnia 2016, Jarosław Charkiewicz

Patrioci wielu Ojczyzn

Czym jest patriotyzm? Czy można mówić o patriotyzmie chrześcijańskim – prawosławnym czy katolickim, a może szerzej religijnym? A jeśli jest to możliwe, to z jaką Ojczyzną chrześcijanin powinien się utożsamiać – tą ziemską, gdzie zamieszkuje i skąd wywodzą się jego przodkowie, czy może z tą niebiańską, do której, zgodnie z ewangelicznym nauczaniem, zmierza?
09 grudnia 2016, Dominika Kovačević

Nie pędzić razem ze światem – przygotowując się do Bożego Narodzenia (felieton)

Subiektywna refleksja o przeżywaniu Postu Bożonarodzeniowego na poziomie parafialnym.
09 grudnia 2016, s. Magdalena (Kucharewicz)

Zaleszany: Święto wielkiej męczennicy Katarzyny

W dniach 6-7 grudnia w Żeńskim Domu Zakonnym w Zaleszanach po raz dziewiąty obchodzona była pamięć patronki świętej wielkiej męczennicy Katarzyny. Wszystkie nabożeństwa odbywały się w tymczasowej drewnianej cerkwi.
|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >>  >|